Sabel

791862

SABEL, presisk, Qajar, stålfäste med blomsterdekor, spår av förgyllning, böjd klinga med skrift samt skålslipning, tunn blodrand utmed klingrygg, längd ca 83 cm

Slitage, klinga med hack

Vapen/Medaljer, Etnografica

Sabel

Budhistorik (16 bud)
6222779
5 400
6221807
5 200
6222525
5 200
6221807
5 000
6222522
4 800

Slutpris SEK:
5 400
555 EUR, 632 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.