Kindjal

791854

KINDJAL, kaukasisk, 1800-tal, klinga med blodränna, kavelplattor i horn med stålbeslag, läderklädd balja med plats för mindre knivar, längd ca 56,5 cm

Slitage, klinga med ahck, mindre knivar skanas

Vapen/Medaljer, Blankvapen

Kindjal

Budhistorik (12 bud)
6222862
3 600
6222859
3 400
6222775
6222772
2 800
6222762
2 600

Slutpris SEK:
3 600
370 EUR, 422 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.