Orientmatta antik Heriz ca 1890-1905

788969

ORIENTMATTA, Heriz, antik 1890-1905, med Bagshaish-inspirerat mönster, 373 x 303-313 cm

PROVENIENS
Köpt hos JP Willborg AB, Stockholm, mars 2000, beskrivning av Peter Willborg medföljer.

Renoverad, partier med slitage

Mattor/Textilier, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
6232707
9 000
6232455
8 800
6229742
8 600
6228406
8 400
6212893
8 200

Slutpris SEK:
9 000
862 EUR, 1 013 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.