Byrå, parisarbete i Louis XVI

788930

BYRÅ, parisarbete i Louis XVI, otydligt signerad DE [...] möjligen Daniel de Loose (mästare i Paris 1768-1788), stämplad JME, fanerad med amarant, lönn, valnöt med flera träslag, förgyllda bronsbeslag, fronten med förkroppning, övre lådor med illusoriska kannelyrer, inläggningar av friser och fält, skiva av svartgrå marmor, nyckel medföljer, höjd 86 cm, 127 x 60 cm

PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten

Slitage, renoverad, kompletterad

Möbler, Skåp, byråer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Byrå, parisarbete i Louis XVI

Budhistorik (3 bud)

6226050
16 000
6211139
12 000
6210109
10 000

Slutpris SEK:
16 000
1 533 EUR, 1 800 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.