Erik Chambert bord 1930-tal

788572

ERIK CHAMBERT, bord, Chamberts möbelfabrik, Norrköping 1930-tal, fanerade i amboina, alm och rotfanér, utfällbara skivor, mitten med rund tennskiva, höjd 66, 74 x 74, med utfällda skivor längd 148 cm

LITTERATUR
Boet, Månadsskrift för Hemkultur, Hantverk och Konstindustri, årgång 1931, s. 150-162 samt Boet 1933, s. 111-120

Smärre bruksslitage

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Erik Chambert bord 1930-tal

Budhistorik (4 bud)

6229821
6229819
1 400
6214731
450
6210289

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.