Armlänstol, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl

787060

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), armlänstol, sengustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad ES, samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, sarger med löpande hund och bandfläta, hörnfleuroner, sabelformade bakben, bladhölstrade kannelerade ben med överkragning, bonad, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1123

LITTERATUR: Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 241ff, jämför varianter av samma modell

Smärre skador

Möbler, Fåtöljer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (20 bud)
6230435
8 200
6229642
8 000
6229637
7 800
6229635
7 600
6229633
7 400

Slutpris SEK:
8 200
836 EUR, 1 010 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.