Julius Paulsen, Konstnärens döttrar

786640

JULIUS PAULSEN (Danmark, 1860-1940): Konstnärens döttrar - Merete och Inger, signerad och daterad Jul. Paulsen 1929, olja på duk, 130x120 cm

UTSTÄLLD: Charlottenborg 1929, katalognr 381.

Julius Paulsen föddes i Odense och är mest känd för sina genreporträtt och landskapsbilder. Hans små själfulla porträtt och interiörer från 1880-talet visar släktskap med Vilhelm Hammershøis asketiska färgsyn men har redan en för Paulsen karakteristisk, målerisk stämning. Ljushanteringen är det väsentliga, och valörskiftningarna av grått, gråbrunt, blekblått och vitt utvecklas under följande decennier till allt luftigare finhet.

Från senare år finns åtskilliga stämningsporträtt och gruppbilder, likt detta dubbelporträtt föreställande konstnärens två döttrar, Merete och Inger. Han skildrar flickorna i en drömsk atmosfär där han visar prov på sin skicklighet i ett skimrande valörmåleri.

Paulsen var 1908-1920 professor vid konstakademin i Köpenhamn. Paulsen är representerad vid bland annat Göteborgs konstmuseum och Nationalmuseum i Stockholm.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Konst, Modernt måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (10 bud)
6224349
15 000
6221169
13 000
6219561
8 000
6213503
3 600
6213499
3 400

Slutpris SEK:
15 000
1 437 EUR, 1 688 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.