Marc Chagall, L´Écho, ur sviten Daphnis et Chloé

786109

MARC CHAGALL (Ryssland/Frankrike 1887-1985):
L´Écho, ur sviten Daphnis et Chloé, 1961, färglitografi på Vélin d´Arches, dubbelsida med mittveck, ur den osignerade och onumrerade upplagan på 250 exemplar utan marginaler (det finns även en signerad och numrerad upplaga på 60 exemplar med marginaler), S. 42,2x64 cm.

LITTERATUR
Mourlot 340 (Cramer Books 46)

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Konst, Grafik, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (13 bud)
6231545
26 000
6231549
25 000
6231545
24 000
6224333
23 000
6224047
22 000

Slutpris SEK:
26 000
2 491 EUR, 2 925 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.