Fåtölj "Pernilla" Bruno Mathsson

775550

BRUNO MATHSSON, "Pernilla", fåtölj, omkring 1944-49, stomme av skiktlimmad bok, klädd med flätad sadelgjord av papperssnöre, märkt med två pappersetiketter Bruno MATHSSON FIRMA KARL MATHSSON MADE IN VÄRNAMO SWEDEN respektive Bruno MATHSSON Möbler, en etikett även med handskriven text "BM 44", dyna och nackkudde klädda med brunt läder, sitthöjd 39, höjd 91 cm

HISTORIK:
Inköpt av nuvarande ägares föräldrar under 1940-talets andra hälft.

Senare dyna, nackkudde original och omklädd, karmarna med bruksslitage

Möbler, Fåtöljer, Design, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Fåtölj

Budhistorik (22 bud)
6230858
8 000
6230857
7 800
6230852
7 600
6230849
7 400
6230842
7 200

Slutpris SEK:
8 000
822 EUR, 937 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.