Anshelm Schultzberg oljemålning

773778

ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945): Vinterlandskap vid Rämen (Dalarna), signerad och daterad Schultzberg Rämen 1900, olja på duk, 40 x 61 cm

Denna målning utförde Anshelm Schultzberg i Värmlands-Rämen, beläget norr om Lesjöfors, där han bosatte sig 1899. Samma år hade han överlåtit sin våning och ateljé på Mäster Samuelsgatan i Stockholm till konstnären Pelle Swedlund.

Krackelyrer

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
6228934
5 000
6228925
4 200
6228922
6228411
6228410
1 900

Slutpris SEK:
5 000
514 EUR, 586 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.