Marc Chagall

791601

MARC CHAGALL (1887-1985): "The Deposit (Les Arrhes)", ur Les Âmes mortes (Dead Souls), otydligt signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på papper, bildmått ca 21,5x28 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Plate XXXVI

Oramad

Marc Chagall

Budhistorik (3 bud)

6176016
6174174
6159165
500

Slutpris SEK:
154 EUR, 176 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.