March Chagall

791090

MARC CHAGALL (1887-1985): "Prochka", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, etsning på papper, Tériade Éditeur,1948, vattenstämpel J.PERRIGOT, bladmått ca 37,5x27,5 cm, bildmått ca 28x21 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". Publicerad av Teriade, Paris 1948.

Plate XLIII

Oramad, vågigt, gulnader

March Chagall

Budhistorik (4 bud)

6174184
6165164
850
6159160
6158494

Slutpris SEK:
153 EUR, 185 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.