2 inkunabelblad ur Schedel Liber Chronicarum 1493

789999

INKUNABELBLAD (2). Blad ur HARTMANN SCHEDEL, Liber Chronicarum, Nürnberg 1493.
2 blad med handkolorerade träsnittsillustrationer. Mått ca 430x300 mm. Blad XCVI och LXXV.

Ett blad ur den första tryckta världshistorien av Schedel.

Några småfläckar, veck, fuktränder, smärre marginallagningar.

Böcker/Kartor, Inkunabelblad - 1400-tal

Rum 9, Vagga 1

Budhistorik (17 bud)
6170822
6170815
6170808
950
6170814
950
6170808
900

Slutpris SEK:
105 EUR, 124 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.