305 - Fat och tallrikar demidoffska servisen

789886

FAT, 2 st., och TALLRIKAR, 13 st., porslin, två fat och nio tallrikar märkta D. L. Dagoty á Paris, 1800-talets första hälft, målad polykrom och förgylld dekor av blommor och vapensköld på brättet, fatens diameter 30 cm och tallrikarna 23 cm

Enl. tradition tillverkade för ryska familjen Demidoff

Litteratur
G. Trolle Bonde och E. Kewenter & R. Tunander, Hava äran att inbjuda, sidan 49

slitage

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser, Gamla kassan, Matsalen

Budhistorik (55 bud)
0
12 000
6156262
11 500
6156158
11 000
6156261
11 000
6156158
10 500

Slutpris SEK:
12 000
1 150 EUR, 1 350 USD
Utropspris SEK:
6 000