298 - Oljemålning Pehr Hilleström

789493

PEHR HILLESTRÖM (1733-1816), oljemålning, "Kvinna som putsar koppar", duk uppklistrad på masonitpannå, samtida förgylld ram i Pehr Ljungs art, 53,5x41,5 cm

Litteratur
Möjligen identisk med kat. nr 241 i konstnärens egenhändiga förteckning ("En kvinna som skurar koppar")
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", volym II, 1929, upptagen i Cederbloms förteckning kat. nr 223 ("Köksinteriör)

PROVENIENS: Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015)

Konst, Äldre måleri, Gamla kassan, Matsalen

Budhistorik (39 bud)
0
120 000
6142376
110 000
6154607
100 000
6142376
98 000
6154606
96 000

Slutpris SEK:
120 000
12 228 EUR, 14 784 USD
Utropspris SEK:
120 000