Emil Åberg med akvarell och handskrivna dikter

789431

HANDSKRIFT ILLUSTRERAD MED AKVARELLER. ÅBERG, EMIL. "Carl Snoilsky. Från Seeland" (titel). Tre handskrivna dikter av Snoilsky med illustrationer och vinjetter i akvarell av Emil Åberg.
Stor folio (ca 435x340 mm.). Med monterad signerad etsning av Emil Åberg (Carl Snoilsky, ca 315x180 mm. plåtkant), 1 helsides akvarell med strandmotiv och hjulångare, signerad EÅ, ca små vinjetter i akvarell, 4 inklistrade mindre fotografier (ca 90x140 mm.), bl.a. Helsingörs slott.
Grönt klotband med titel i guld på främre pärmen. Tillskrift på titelbladet: "Julen 1903. Fra M og V Gertner".

Dikterna är Erimitage, Seeländskt sommarsmycke, På Odins höi, Till Christian Winther på hans födelsedag.

Snoilsky lärde känna Christian Winther 1862.

Lätt nött band, något solkade blad.

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer, Konst, Äldre måleri

Budhistorik (6 bud)
6170290
6170289
750
6155955
700
6155750
650
6151880

Slutpris SEK:
82 EUR, 99 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.