Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

789258

MARC CHAGALL (1887-1985): "Grigori va-toujours-et-tu-n'arrives-pas", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x37,5 cm, bildmått ca 22,5x29 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR: Sorlier-Vollard 58

Oramad, hanteringsveck

Budhistorik (12 bud)
6170511
1 700
6170336
1 600
6165228
6165227
1 400
6165179
1 300

Slutpris SEK:
1 700
163 EUR, 191 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.