Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

789251

MARC CHAGALL (1887-1985): Skomakaren, ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28,5 cm, bildmått ca 28,5x21,5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Oramad, hanteringsveck

Budhistorik (6 bud)
6170516
6170513
6170335
750
6154933
700
6153193
650

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.