Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

789246

MARC CHAGALL (1887-1985): Illustration ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 27,5x21,5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Oramad, gulnader/fläckar

Budhistorik (5 bud)
6170517
6154909
700
6154908
650
6154905
600
6153191
550

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.