Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

789241

MARC CHAGALL (1887-1985): Illustration ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 27,5x22,5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Oramad, smärre hanteringsveck

Budhistorik (4 bud)

6170518
6165217
850
6153189
6153188

Slutpris SEK:
153 EUR, 185 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.