Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

789198

MARC CHAGALL (1887-1985): "Selifan interrupts Petrouchka cleaning", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 28x22,5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Sorlier 69, Hannover 109

Budhistorik (20 bud)
6170523
2 600
6170331
2 400
6165226
6154173
6165225

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.