Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

789187

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pétrouchka Retire Les Bottes" (Petrochka removes Tchitchikov's boots), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 28x22 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Plate LIX
Sorlier 68, Hannover 108

Oramad, hanteringsveck

Budhistorik (9 bud)
6153119
6153118
1 400
6153117
1 300
6153116
6153115

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.