Hertha Bengtsson "Blå Eld"

788956

HERTHA BENGTSSON (1951-1971): "Blå Eld", teservis, 30 delar, Rörstrand, rött, blått, vitglaserat flintgods, 12 assietter, 12 tekopar med fat, gräddkanna, sockerskål, skål, kanna, tekanna med lock samt uppläggningsfat (längd 28 cm).

Bruksslitage, några tillverkningsdefekter, en kopp med kantnagg.

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser

Geijersgatan 14, Göteborg

Hertha Bengtsson

Budhistorik (19 bud)
6127722
6 600
6127807
6 400
6127722
6 200
6127775
6 000
6127722
5 800

Slutpris SEK:
6 600
632 EUR, 743 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.