Fredrik Schreiver-Abeln

788205

FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, "nr 9", Örebro Glasindustri, modell lanserad 1967, stomme av teak, rökfärgad glasskiva, längd 135, skivans bredd 87 (totalt 95), höjd 53 cm

Litteratur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468

Repor, enstaka nagg

Möbler, Soffbord, sidobord, Design

Geijersgatan 14, Göteborg

Fredrik Schreiver-Abeln

Budhistorik (14 bud)
6123537
2 600
6123639
2 400
6123537
6123551
6123537
1 900

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 774 kr.