Ljuskrona oscariansk

787207

LJUSKRONA, oscariansk, sent 1800-tal, stomme av bronserad metall, glasad mittstam, behängd med prismor, genombruten naturalistisk dekor, 6 ljusarmar, diameter ca 67 cm, höjd ca 80 cm.

Åldersrelaterat slitage, prismor saknas, nagg, senare elektrifierad, prismor medföljer.

Belysning, Ljuskronor

Geijersgatan 14, Göteborg

Ljuskrona oscariansk

Budhistorik (4 bud)

6117374
6116844
600
6109841
550
6106304
500

Slutpris SEK:
123 EUR, 141 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. För information om transport kontakta info@transportbyran.se.