1651 - Träföremål 1600-1900-tal

785914

TRÄFÖREMÅL, 9 delar, bl a spettekaksrulle, äggostform och fästmansgåva märkt 1688, i övrigt 1800-/1900-tal
den koniska äggostformen med monogram BED samt Karl XIV Johans krönta monogram

Bruks- och åldersrelaterat slitage, spettekaksrullen saknar en stöddel i smide

Diverse, Samlarobjekt, Gamla kassan, Gården

Budhistorik (11 bud)
0
2 600
6164285
1 900
6164513
1 800
6164285
1 600
6164380

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK: