Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785319

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pavel Ivanovitch est Ramené á l´auberge" (Pavel Ivanovich is taken back to the Inn), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 28x22 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate LIX

Oramad, hanteringsveck

Budhistorik (13 bud)
6171160
1 900
6170526
1 800
6170328
1 700
6165229
1 600
6159013

Slutpris SEK:
1 900
182 EUR, 214 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.