Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785312

MARC CHAGALL (1887-1985): "Madame Korobotchka", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 30x23 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XV

Oramad, smärre hörnveck, smärre märken/fläckar

Budhistorik (6 bud)
6170528
6165241
500
6161128
450
6153211
6153166

Slutpris SEK:
154 EUR, 176 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.