Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785304

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pliouchkine Searching for His Papers (Pliouchkine ā la recherche de ses papiers)", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x38,5 cm, bildmått ca 21,5x28 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XLV

Oramad, hanteringsveck

Budhistorik (4 bud)

6170538
6170531
6165173
550
6153150

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.