Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785290

MARC CHAGALL (1887-1985): "The Coachman Feeds the Horses (Le Cocher donne ā manger aux chevaux)", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 29x38,5 cm, bildmått ca 22x28 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XXVI

Oramad, smärre hanteringsveck

Budhistorik (4 bud)

6170536
6170533
6165246
6153147

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.