Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785287

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pétrouchka", ur Les Âmes Mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x38,5 cm, bildmått ca 22x29 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate V

Oramad

Budhistorik (5 bud)
6170534
6170327
950
6165219
900
6160336
6153145

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.