Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785279

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pliouchkine Scavenging Under the Bridge" (Pliouchkine ramassant sous le pont), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 28x21,5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XLII

Oramad

Budhistorik (5 bud)
6170540
6169906
1 300
6169904
6169898
6153144

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.