Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785271

MARC CHAGALL (1887-1985): "Sobakévitch", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38,5x28 cm, bildmått ca 28x21,5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XXXII

Oramad, hörn/kantveck

Budhistorik (4 bud)

6171253
1 600
6170541
6160330
6153141

Slutpris SEK:
1 600
153 EUR, 180 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.