Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785264

MARC CHAGALL (1887-1985): "Madame Sobakévitch", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 28x21,5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XXXIII

Oramad, hörnveck

Budhistorik (13 bud)
6171210
2 800
6171239
2 600
6171210
2 400
6170622
6170622

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.