Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785248

MARC CHAGALL (1887-1985): "Pliouchkine Offers a Drink (Pliouchkine offre ā boire), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x38 cm, bildmått ca 22x28cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XLIV

Oramad, smärre hanteringsveck

Monter 31

Budhistorik (21 bud)
6171249
3 600
6171236
3 400
6171227
3 200
6171221
6171198
2 800

Slutpris SEK:
3 600
345 EUR, 405 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.