Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785217

MARC CHAGALL (1887-1985): "Le père mitiai et le père miniai" ("Father Mitiaï and Father Miniaï"), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38,5x28 cm, bildmått ca 28x22 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate XXIX

Oramad

Budhistorik (21 bud)
6171269
3 200
6171258
6171265
6171258
2 800
6171262
2 600

Slutpris SEK:
3 200
307 EUR, 360 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.