Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

785209

MARC CHAGALL (1887-1985): "Manilov et Tchitchikov sur le seuil de la porte" (Manilov and Tchitchikov at the Doorstep), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38,5x28 cm, bildmått ca 28,5 x 22.5 cm;

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR:
Sorlier, "Marc Chagall et Ambroise Vollard", 1981
[CRAMER, 17]

Plate IX

Oramad, smärre hanteringsveck i marginalen

Budhistorik (15 bud)
6171199
2 400
6171182
6171197
6171182
1 900
6171195
1 800

Slutpris SEK:
2 400
230 EUR, 270 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.