293 - Reseset Dupont Paris

779860

S T DUPONT, Paris, 1910-20-tal, skinnklädd resväska specialinredd med diverse olika reseutensilier; klädvårdsdetaljer, skrivdon, hygienartiklar etc, monogrammerade (LE), skinnföremål, askar, dosor i sköldpadda, slipade och graverade glasflaskor/-flakonger med silverinfattade lock, märkt "S T Dupont 56 Rue de Bondy Paris" samt ägarens namn, resväskan är utrustad med ett skinnskott textilöverdrag

Proveniens
Modedirektris Lalla Ericson, ägare till Edman & Anderssons Modesalong, Norrmalmstorg, Stockholm

Bruksspår Skador malskador på överdraget

Vintage Fashion, Väskor, accessoarer, Gamla kassan, Matsalen

293 - Reseset Dupont Paris

Budhistorik (29 bud)
0
8 200
6142374
5 000
6148553
4 800
6142374
4 600
6148552
4 400

Slutpris SEK:
8 200
836 EUR, 1 010 USD
Utropspris SEK:
8 000