981 - Rörstrand cremekoppar

779492

RÖRSTRAND, cremekoppar, med lock och fat, 15 st, efter den s. k. gripsholmsservisen, kungliga namnchiffer och valspråk, bestående av 8 kompletta set, 4 dubletter samt 3 set med blandade namnchiffer, höjd 9,5 cm, huvudsakligen i originalförpackningar

HISTORIK: Gripsholmsservisen beställdes ursprungligen från Kina av Ostindiska kompaniet på 1700-talet som gåva till Gustav III

Ringa slitage

Keramik/Porslin, Gamla kassan, Gästlägenhet 2, Diverse

981 - Rörstrand cremekoppar

Budhistorik (24 bud)
0
6161435
6161627
3 800
6161435
3 200
6161541

Slutpris SEK:
413 EUR, 493 USD
Utropspris SEK:
2 500