980 - Rörstrand cremekoppar

779491

RÖRSTRAND, cremekoppar, med lock och fat, 8 st, i originalförpackning, efter den s. k. gripsholmsservisen, olika kungliga namnchiffer och valspråk, höjd ca 9,5 cm

HISTORIK: Gripsholmsservisen beställdes ursprungligen av Ostindiska kompaniet från Kina på 1700-talet som gåva till Gustav III

Smärre slitage

Keramik/Porslin, Gamla kassan, Gästlägenhet 2, Diverse

980 - Rörstrand cremekoppar

Budhistorik (16 bud)
0
6159626
6161575
6159626
6161515

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK: