441 - Henrikstorps glasbruk plunta 1768

774215

HENRIKSTORPS GLASBRUK (1692-1762), även kallat Skånska glasbruket, plunta, åttakantig tillplattad form, kasad dekor, daterad 1768, ägarmonogram, höjd 17,5 cm

HISTORIK: Henrikstorps glasbruk drevs från 1692 till 1762, då bruket drabbades av mordbrand och verksamheten upphörde. Ett antal föremål klarade branden och såldes under 1760-talet med senare dateringar. Denna plunta, daterad 1768, är ett av dessa.

Åldersrelaterat slitage

Diverse, Samlarobjekt, Gamla kassan, Wedgewood salongen, Glas, Glas

Budhistorik (38 bud)
0
29 000
6154276
29 000
6157568
28 000
6154276
27 000
6154116
26 000

Slutpris SEK:
29 000
2 981 EUR, 3 396 USD
Utropspris SEK:
25 000