820 - Rörstrand pastejterriner flintgods

774094

RÖRSTRAND, "1828-års landskapsmönster" pastejterriner, 1 par, flintgods, 1800-talets början, oval form, tryckt dekor i underglasyrblått, lockknopp i form av lejon, botten med Rörstrands rakstämpel, höjd ca 22, längd 29 cm

Skador

Keramik/Porslin, Gamla kassan, Kök

Budhistorik (19 bud)
0
3 200
6155556
3 200
6152092
6152092
2 800
6136101
2 600

Slutpris SEK:
3 200
326 EUR, 394 USD
Utropspris SEK: