547 - Ephraim Ståhl stol

774039

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), stol, sengustaviansk, stockholmsarbete, träskuren al, stoppad, textilklädd sits och rygg, signerad ES, höjd ca 86, sitthöjd 40 cm

Åldersrelaterat slitage, senare bemålning, senare klädsel, nedslitna benavslut

Möbler, Stolar, Gamla kassan, Biblioteket

547 - Ephraim Ståhl stol

Budhistorik (12 bud)
0
4 200
6147515
6143237
3 800
6091146
3 600
6084623
3 400

Slutpris SEK:
4 200
432 EUR, 492 USD
Utropspris SEK:
5 000