438 - Potpurriurna 1900-tal

773670

POTPURRIURNA, med lock, fajans med skulpterad dekor och grenar och blommor, locket med papegojfigurin, snarlik modell tillverkades under 1700-talet av Stralsunds Fajansfabrik, 1900-tal, okänd tillverkare, höjd ca 38 cm

PROVENIENS: Carl Herman Leuhusen, Vallens slott

Bruksspår

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Gamla kassan, Wedgewood salongen

438 - Potpurriurna 1900-tal

Budhistorik (15 bud)
0
2 400
6155148
1 800
6151901
1 700
6147634
1 600
6144276

Slutpris SEK:
2 400
247 EUR, 281 USD
Utropspris SEK: