324 - Spegel Johan Åkerblad

773382

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld, delat kvicksilverfolierat glas, monogramsignerad samt hallstämplad, ca 112 x 49 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén och Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, spegelmakare och fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sid 245, jämför identisk spegel, signerad och daterad Johan Åkerblad 1777

Åldersrelaterat slitage, någon skada/lagning

Speglar, Gamla kassan, Kinasalongen

324 - Spegel Johan Åkerblad

Budhistorik (24 bud)
0
14 000
6155256
12 000
6156557
11 500
6155256
11 000
6124593
10 500

Slutpris SEK:
14 000
1 445 EUR, 1 725 USD
Utropspris SEK:
25 000