426 - Potpurriurna Stralsund 1700-tal

773327

STRALSUNDS FAJANSFABRIK (1755-1792), sannolikt, potpurriurna med lock, fajans, med skulpterad dekor av blomrankor samt barnfigurin på locket, tennglasyr, höjd ca 42 cm

PROVENIENS: Carl Herman Leuhusen, Vallens slott

Åldersrelaterat slitage, skador / avslag, lagning, locket med dålig passform - möjligen ej original

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Gamla kassan, Wedgewood salongen

Budhistorik (13 bud)
0
13 000
6101589
6 400
6154696
6 200
6101589
5 000
6154693
4 800

Slutpris SEK:
13 000
1 336 EUR, 1 522 USD
Utropspris SEK:
5 000