426 - Potpurriurna Stralsund 1700-tal

Föregående | Översikt | Nästa

773327

STRALSUNDS FAJANSFABRIK (1755-1792), sannolikt, potpurriurna med lock, fajans, med skulpterad dekor av blomrankor samt barnfigurin på locket, tennglasyr, höjd ca 42 cm

PROVENIENS: Carl Herman Leuhusen, Vallens slott

Åldersrelaterat slitage, skador / avslag, lagning, locket med dålig passform - möjligen ej original

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Gamla kassan, Wedgewood salongen

773327 - 426 - Potpurriurna Stralsund 1700-tal
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (3 bud)

6101589
2 400
6086896
6086896

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
2 400
247 EUR, 281 USD
Utropspris SEK:
5 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.