386 - Brickbord sengustavianskt

772440

BRICKBORD, sengustavianskt, underrede fanerad i mahogny, mässingsdetaljer, utdragbara skivor i varje kortända, bricka med målat motiv i medaljong samt målade bårder, ca 1800, höjd inklusive bricka ca 79, 75 x 58 cm

PROVENIENS: Svensk-tyske arkitekten Alfred Grenander

Bruksslitage

Möbler, Soffbord, sidobord, Gamla kassan, Wedgewood salongen

Budhistorik (30 bud)
0
8 800
6153263
8 400
6140329
8 200
6146836
8 200
6140329
7 200

Slutpris SEK:
8 800
908 EUR, 1 084 USD
Utropspris SEK:
12 000