258 - Spegellampetter Johan Martin Berg

Föregående | Översikt | Nästa

770913

JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), tillskrivna, 1 par, spegellampetter för vardera 2 ljus, parställda, träskuren dekor och pastellage, förgyllda och grönpatinerade, krönet med bandrosett och vinrankor, ramen med kymation och pärlstav, ljushållare av mässing, otydlig hallstämpel på bakstycket, höjd ca 75, bredd 43 cm

Åldersrelaterat slitage

Speglar, Gamla kassan, Matsalen, Belysning, Belysning

770913 - 258 - Spegellampetter Johan Martin Berg
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (30 bud)
6102143
26 000
6101606
25 000
6102142
24 000
6101606
23 000
6102141
22 000

Avslutas som slagauktion på Hotell Öresund, Landskrona.
AKTUELLT BUD SEK:
26 000
2 673 EUR, 3 045 USD
Utropspris SEK:
40 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Mer information och villkor här

Föremålen avhämtas i Gamla Kassan, Parkgatan 4, Landskrona.