248 - Golvur Amsterdam 1700-tal

770563

GOLVUR, mahogny, urtavlan märkt Gerrit Gyswyt, Amsterdam, visar sekunder, veckodag månad, datum samt månfaser, över urtavlan rörligt havslandskap med båtar, höjd ca 290 cm

PROVENIENS: Skeppsredare Börjesson, Helsingborg

för funktionen ansvaras ej
har inte varit igång på något år
smärre skador

Klockor/Ur, Gamla kassan, Matsalen

Budhistorik (23 bud)
0
52 000
6157801
48 000
6138597
46 000
6138597
42 000
6120818
40 000

Slutpris SEK:
52 000
5 299 EUR, 6 406 USD
Utropspris SEK:
80 000